مشخصات فنی دستگاه سایز زن :

  • تنظیم سرعت چرخش سنگ الماس توسط اینورتور از 0 الی 2880 دور بر دقیقه
  • تنظیم سرعت چرخش سنگ قابل تراش تا 20 دور بر دقیقه
  • الکتروموتور 0.37 کیلو وات
  • مخزن و پمپ آب خنک کننده
  • دقت 0.10 میلیمتری برای تراش سنگ

با افتخار ساخت ایران

قیمت: تماس بگیرید

دستگاه سایز زن

دستگاه سایز زن

شرحی بر دستگاه سایز زن

عموما یکی از اولین ومهمترین بخشهای تراش سنگ ، سایز نمودن سنگ دلخواه برای رکابهای مختلف (اعم از انگشتری و تو گردنی ) میباشد . که معمولا بعد از سایز کردن سنگ و جای دادن آن در رکاب اعمال دیگر مانند فست ، دامله و…. بر روی سنگ سبب ارزش افزوده آن سنگ  می گردد .

این دستگاه دارای چند مدل شابلون مختلف که از اشکال هندسی ساده تهیه شده میباشد. مانند دایره ، مربع ، مستطیل ، بیضی ، ششگوش و مثلث . با این دستگاه میتوان سنگ دلخواه را با هر نسبت از نظر ابعاد نسبت به شابلونهای موجود سایز نمود .یعنی با شابلون مربعی 24
*24 موجود میتوان سنگ به شکل مربع با سایز 21*21 و یا ابعاد مربعی دیگر را نیز ساخت .

اهمیت کار این دستگاه در سری تراشی ، دقت و سرعت آن میباشد .

یکی دیگر از امکانات این دستگاه ، اتوماتیک و دستی کار کردن آن میباشد . سیستم دستی آن به  منظور سریعتر انجام دادن بخش کلفت کاری سنگ  میباشد .چون هر چه سنگ به شکل مورد دلخواه از نظر ابعادی نزدیکتر باشد ، قطعا زمان کاری دور تراشی آن به صورت اتوماتیک کوتاه تر خواهد بود .

کار کردن با این دستگاه بسیار آسان است .به اینصورت که با حرکت دادن دسته اصلی گیره به سمت چپ ،فکهای گیره باز و آماده قرار دادن سنگ بین دو فک خواهد شد .گیره این فکها فنری است ، به این ترتیب در طول کار سنگ همیشه تحت فشار بین دو فک گیره خواهد بود و هیچگاه سنگ به دلیل لرزشهای ناشی از تراش از جای خود فرار نخواهد کرد .لازم بتذکر است که سنگ را به نحوی قرار باید دهیم تا نسبت به شابلون کمترین بار تراشی را از روی سنگ بردارد .

این سیستم دارای یک عدد چراغ مطالعه وسیستم خنک کننده و شوینده آب میباشد .چراغ مطالعه برای روشن نمودن منطقه کارکرد سنگ وسیستم شوینده و خنک کننده برای شستن و خنک کردن سنگ در حال تراش میباشد .که مخزن آب آن در زیر دستگاه میباشد .

گیره نگهدارنده سنگ به صورت لولایی کاملا آزادانه توسط وزن خود حرکت میکند و زمانیکه از سنگ الماس جدا شد ( یعنی کار بر روی سنگ تمام شده یا برای باز بینی سنگ آنرا جدا میکنیم  ) بصورت اتوماتیک از حرکت باز می ایستد و موتور گردنده آن خاموش میشود . که لازم به توضیح است که سرعت گردنده سنگ قابل کنترل میباشد .

تعویض شابلونها بسیار آسان و کار کرد با آن نیز به سهولت امکان پذیر میباشد . بعد از نصب سنگ و روشن نمودن دستگاه ، گیره رابه سمت جلو هدایت میکنیم تا شابلون به قرار میکرومتر برسد . از آن پس بوسیله میکرومتر سنگ را با دقت یکصدم میلیمتر میتوانیم تراش دهیم .

با این دستگاه بصورت ابتکاری میتوان از سی بی ان های نیم گرد و فرم دار نیز استفاده کرد و سنگها بسیار شکیل و ابتکاری از نظر هنری خلق نمود .